Belangrijkste punten van de redactie
- 3D V-Cache stapelt 64 MB extra SRAM op de processor: per CCD groeit de L3-cache van 32 MB naar 96 MB.
- Sinds de Ryzen 9000X3D-serie zit de cache onder de rekenkernen: betere koeling, hogere klokken, volledig overclockbaar.
- X3D-chips excelleren in CPU-gebonden games met hogere framerates en stabielere 1%-lows; in GPU-gebonden 4K-gaming verdampt het voordeel.
- Voor puur gamen zijn de single-CCD-modellen (9800X3D, 9850X3D) de zuiverste keuze; hybride gebruikers kijken naar de 9900X3D of 9950X3D.
- De 5800X3D geeft AM4-systemen een betaalbaar tweede leven; nieuwe AM5-builds kiezen op budget tussen 7800X3D, 9800X3D en 9850X3D.
3D V-Cache uitgelegd: hoe AMD’s gestapelde cache gaming verandert
In plaats van de kloksnelheid verder op te drijven, stapelt AMD met 3D V-Cache simpelweg een extra laag geheugen op de chip. Het resultaat is een L3-cache die drie keer zo groot is — en in games een van de grootste prestatievoordelen van de afgelopen jaren.
Wat is 3D V-Cache precies?
Elke processor heeft een hiërarchie van caches: klein, razendsnel geheugen op de chip dat de rekenkernen van data voorziet. De L3-cache is het grootste niveau, maar nog altijd vele malen sneller dan het werkgeheugen. Past de data die een game nodig heeft niet in de cache, dan moet de processor wachten op het tragere RAM — een cache miss, direct voelbaar als lagere framerate.
Een standaard Ryzen-CCD (Core Complex Die) heeft 32 MB L3-cache. Met 3D V-Cache bondt AMD via hybride bonding een extra SRAM-die van 64 MB op de CCD, verbonden via duizenden verticale TSV’s (Through-Silicon Vias). De verbindingsdichtheid is volgens AMD meer dan tweehonderd keer zo hoog als bij conventionele 2D-packaging, met een bandbreedte tot circa 2,5 TB/s — goed voor 96 MB L3-cache per CCD: een verdrievoudiging.
Omdat de gestapelde SRAM de CCD hoger maakt, voegt AMD aan weerszijden structureel silicium toe voor uniforme hoogte en warmteafvoer. Van bovenaf ziet een X3D-CCD er identiek uit aan een gewone CCD.
Van bovenop naar onderop: drie generaties
De eerste generatie debuteerde in 2022 met de Ryzen 7 5800X3D, met de cachelaag bovenop de rekenkernen. De kernen zaten als het ware onder een deken: warmte kon slecht weg, dus begrensde AMD kloksnelheid en voltage en schakelde overclocken uit. De 5800X3D boost maximaal 4,5 GHz.
De tweede generatie (Ryzen 7000X3D) verfijnde het concept: de SRAM-die werd op 7nm gebakken en via een dichter TSV-raster verbonden voor meer bandbreedte. De cache lag nog bovenop, maar de thermiek verbeterde en de klokken stegen — de 7800X3D boost tot 5,0 GHz.
Met de Ryzen 9000X3D-serie verhuisde de cache-die onder de CCD: de hete kernen liggen direct onder de heatspreader, de koele cache eronder. Resultaat: betere warmteafvoer, hogere stabiele klokken — de 9800X3D boost tot 5,2 GHz — en voor het eerst is een X3D-chip volledig overclockbaar. De in januari 2026 verschenen 9850X3D bouwt hierop voort met een boost tot 5,6 GHz.
Het X3D-aanbod: welke chips bestaan er?
AMD heeft 3D V-Cache over drie Ryzen-generaties uitgerold. Let op: bij de modellen met twee CCD’s (9900X3D en 9950X3D) draagt slechts één van de twee chiplets de extra cache.
| Model | Architectuur / socket | Cores / threads | L3-cache | Boostklok | TDP |
|---|---|---|---|---|---|
| Ryzen 7 5800X3D | Zen 3 / AM4 | 8 / 16 | 96 MB | 4,5 GHz | 105 W |
| Ryzen 7 7800X3D | Zen 4 / AM5 | 8 / 16 | 96 MB | 5,0 GHz | 120 W |
| Ryzen 7 9800X3D | Zen 5 / AM5 | 8 / 16 | 96 MB | 5,2 GHz | 120 W |
| Ryzen 7 9850X3D | Zen 5 / AM5 | 8 / 16 | 96 MB | 5,6 GHz | 120 W |
| Ryzen 9 9900X3D | Zen 5 / AM5 | 12 / 24 | 128 MB | 5,5 GHz | 120 W |
| Ryzen 9 9950X3D | Zen 5 / AM5 | 16 / 32 | 128 MB | 5,7 GHz | 170 W |
Daarnaast bestaat de 9950X3D2 Dual Edition met cache op beide CCD’s (192 MB L3) voor extreem cachegevoelige professionele workloads.
Waarom games zo profiteren van extra cache
Games behoren tot de meest cachegevoelige software die er bestaat. Game-engines jongleren continu met datasets — geometrie, textures, AI-status, physics — die net niet in 32 MB passen. Elke cache miss betekent wachten op het RAM, en dat kost framerate. Met 96 MB blijft veel meer data on-die, zodat de kernen vrijwel ononderbroken doorrekenen.
AMD claimde bij de introductie gemiddeld zo’n 15 procent hogere gameprestaties dan een vergelijkbare chip zonder gestapelde cache. In de praktijk is het voordeel het grootst waar de processor de bottleneck is: esports-titels op hoge verversingssnelheden, simulaties en strategiespellen. Minstens zo belangrijk zijn de 1%-lows: de extra cache vlakt haperingen af, waardoor games merkbaar soepeler aanvoelen.
Zodra de grafische kaart de beperkende factor wordt, verdampt het voordeel. Wie op 4K met maximale settings speelt en de GPU volledig belast, meet tussen een X3D-chip en een gewone Ryzen nauwelijks verschil. De regel is simpel: hoe CPU-gebondener het scenario, hoe groter de winst.
Productiviteit: de andere kant van de medaille
Buiten gaming is het beeld genuanceerder. Videorendering, 3D-rendering en compilaties schalen vooral met kloksnelheid en core-aantal, niet met cachegrootte. Daar staat een X3D-chip licht in het nadeel tegenover zijn hoger boostende niet-X3D-tegenhanger.
Bij de dual-CCD-modellen moet de scheduler gametaken actief naar de chiplet mét cache sturen; AMD regelt dit via de chipsetdriver in samenwerking met Windows. Het verklaart waarom de single-CCD-modellen (7800X3D, 9800X3D, 9850X3D) als de zuiverste gameprocessors gelden: daar bestaat geen verkeerde chiplet. Voor de hybride gebruiker — gamen én streamen, editen of compileren — zijn de 9900X3D en 9950X3D ideaal: veel cores mét X3D-gameprestaties. De 9950X3D vraagt met 170 W TDP wel om een serieuzere koeler.
Thermiek en de klok: de prijs van het stapelen
Meer silicium op hetzelfde oppervlak betekent meer warmte per vierkante millimeter, en de gestapelde laag zit de warmteafvoer in de weg. De eerste generatie kende harde grenzen: lagere voltages, bescheiden klokken, geen overclocking. Ook latere generaties vragen om een goede torenkoeler of AIO en degelijke airflow; zonder adequate koeling dreigt thermal throttling.
De derde generatie lost het grootste deel op door de cache onder de kernen te plaatsen: koelere werking, langer vastgehouden boostklokken en volledige overclockondersteuning. Via undervolting met Curve Optimizer halen tweakers bovendien minder warmte en vaak iets hogere sustained clocks. Niet op de koeling bezuinigen blijft het devies, maar de thermische straf voor de extra cache is kleiner dan ooit.
Oordeel: praktisch koopadvies
3D V-Cache is geen marketingtruc: games draaien sneller en vooral consistenter. Drie generaties verfijning hebben de thermische nadelen grotendeels weggenomen en de klokken op het niveau van gewone Ryzen-chips gebracht.
Voor de pure gamer is de keuze overzichtelijk: de 9800X3D is de sweet spot, de 9850X3D perst het maximale uit high-refresh-gaming en de 7800X3D is een uitstekende budgetkeuze. Wie nog op AM4 zit, geeft zijn systeem met een 5800X3D een tweede leven. Combineer je gamen met serieus multithreaded werk, dan zijn de 9900X3D en 9950X3D de alles-in-één-oplossing — tegen een hogere prijs en met een stevigere koeler.
Twee groepen kunnen de X3D-rij overslaan: wie uitsluitend op 4K speelt en altijd GPU-gebonden is, en wie nooit gamet en puur op render- of compileerthroughput koopt. Voor alle anderen geldt: waar de processor het verschil maakt, maakt 3D V-Cache dat verschil groter dan welke kloksnelheidsverhoging ook.