De evolutie van de iGPU: van beeldweergave naar echte gaming-chip

Belangrijkste punten van de redactie

  • De Radeon 890M (RDNA 3.5, 16 CU’s) is 30 tot 36 procent sneller dan de 780M en nadert een mobiele RTX 3050 — zonder losse videokaart.
  • Intels Arc B390 (Xe3 in Panther Lake, 12 Xe-cores) claimt tot 77 procent meer gaming-prestaties dan de Arc 140V en verslaat in gelekte benchmarks zelfs de Radeon 890M.
  • Geheugenbandbreedte is de bottleneck: snel LPDDR5X (7500 MT/s of meer) bepaalt of je vloeiend of frustrerend gamet.
  • Met FSR en XeSS draai je moderne AAA-titels in 1080p vloeiend op een iGPU; e-sports-titels lopen moeiteloos op hoge framerates.
  • Wie in 2026 zonder dGPU gamet, kiest een APU met Radeon 890M/880M of een Panther Lake-chip met Arc B390 — het tijdperk van de zwakke iGPU is voorbij.

De evolutie van de iGPU: van beeldweergave naar echte gaming-chip

Nog niet zo lang geleden was een geïntegreerde grafische chip (iGPU) synoniem voor teleurstelling: lage resoluties, minimale details en framerates als een diashow. De iGPU diende vooral om het bureaublad op het scherm te krijgen — gamen was een bijzaak. In 2026 is dat beeld radicaal gekanteld. Moderne geïntegreerde graphics van AMD (RDNA 3 en RDNA 3.5) en Intel (Xe2 en Xe3) halen prestaties die enkele jaren geleden nog ondenkbaar waren zonder aparte grafische kaart.

In dit artikel volgen we de evolutie van de iGPU: van de magere Intel HD Graphics naar de gaming-waardige Radeon 890M en Intels Arc B390. We bespreken de architecturen, de cijfers, de cruciale rol van geheugen en wat je er in de praktijk mee speelt — van e-sports tot handhelds als de Steam Deck en de ROG Ally.

Van zwakke iGPU naar serieus grafisch vermogen

Vroeger konden geïntegreerde graphics nauwelijks meer dan 2D-beeld en video afspelen. Intel HD Graphics, jarenlang de laptopstandaard, was berucht om zijn magere spelprestaties. AMD gooide in 2017 het roer om met Ryzen-APU’s met Vega-graphics: geen krachtpatsers, maar wel de eerste iGPU’s met speelbare framerates in populaire titels — een kleine revolutie voor budgetlaptops.

De ommekeer kwam met RDNA 2: de Radeon 680M (Ryzen 6000, 12 CU’s) versloeg menig instap-dGPU. Daarna volgde RDNA 3 in de Radeon 780M (Ryzen 7040/8040, 12 CU’s, tot 2,8 GHz), de chip die handhelds als de ASUS ROG Ally groot maakte en bewees dat een iGPU in het 15 tot 54 watt-segment serieus kan gamen. Intel antwoordde met Xe en later Xe2 in Lunar Lake: de Arc 140V werd geprezen om zijn efficiëntie en degelijke 1080p-prestaties bij laag vermogen.

AMD: van RDNA 3 naar RDNA 3.5

Met Strix Point (Ryzen AI 300-serie) introduceerde AMD RDNA 3.5, geoptimaliseerd voor laag vermogen. De vlaggenschip-iGPU is de Radeon 890M: 16 Compute Units op maximaal 2,9 GHz, gebakken op TSMC’s 4nm-proces (N4P). De kleinere Radeon 880M houdt het bij 12 CU’s — dezelfde configuratie als de oude 780M, maar op de efficiëntere RDNA 3.5-architectuur.

De winst is aanzienlijk: in 3DMark Time Spy is de 890M zo’n 31 procent sneller dan de 780M bij gelijk vermogen, in games zelfs tot 36 procent. Daarmee nadert hij een mobiele GeForce RTX 3050 en verslaat hij een RTX 2050 moeiteloos — opmerkelijk voor een GPU die stroom en geheugen met de CPU deelt. De 880M mikt op het niveau van een 40 watt RTX 3050 Laptop-GPU: ideaal voor dunne laptops en MOBA- en FPS-titels.

Intel: van Xe2 naar Xe3 en de Arc B390

Na de degelijke Arc 140V (Xe2, 8 Xe-cores) in Lunar Lake bewaarde Intel het echte vuurwerk voor Panther Lake: de Core Ultra Series 3, gepresenteerd op CES 2026. De top-iGPU heet Arc B390 en telt 12 Xe3-cores met 12 raytracing-units op Intels 18A-proces. Intel claimt tot 77 procent snellere gaming-prestaties dan de Arc 140V.

Gelekte benchmarks ondersteunen die claim: in PassMark scoorde de Arc B390 9453 punten — 83 procent meer dan de Arc 140V en 16 procent meer dan de Radeon 890M. Daarmee zou Intel de snelste iGPU van het moment hebben. Belangrijk is ook XeSS 3 met multi-frame generation: AI-upscaling en framegeneratie speciaal voor geïntegreerde graphics. Voor handhelds komen er zelfs speciale Core G3-varianten, waarbij de GPU prioriteit krijgt boven de CPU.

De iGPU’s vergeleken: specificaties

iGPUArchitectuurRekeneenhedenBoostklokTDP-bereikGeheugen
AMD Radeon 680MRDNA 212 CU’s2,4 GHz15–45 WDDR5 / LPDDR5
AMD Radeon 780MRDNA 312 CU’s2,7–2,8 GHz15–54 WLPDDR5X-7500
AMD Radeon 880MRDNA 3.512 CU’s2,9 GHz15–54 WLPDDR5X-7500
AMD Radeon 890MRDNA 3.516 CU’s2,9 GHz15–54 WLPDDR5X-7500
Intel Arc 140VXe28 Xe-cores2,05 GHz17–37 WLPDDR5X-8533
Intel Arc B390Xe312 Xe-coresn.n.b.15–45 WLPDDR5X-8533/9600

De tabel laat zien dat de groei vooral zit in het aantal rekeneenheden en het geheugen. Een iGPU heeft geen eigen VRAM; hij deelt het systeemgeheugen met de CPU. Daarom is geheugenbandbreedte de kritieke factor: een 890M met traag DDR5 presteert merkbaar slechter dan met LPDDR5X-7500 of sneller. Bij aankoop is het geheugentype minstens zo belangrijk als de chip zelf.

Wat kun je spelen zonder losse videokaart?

De hamvraag: wat draait er op een moderne iGPU? Verrassend veel. E-sports-titels als Counter-Strike 2, Valorant, League of Legends en Rocket League halen op een 890M of Arc B390 moeiteloos meer dan 100 fps in 1080p, vaak op hoge instellingen. Dure gaming-laptops zijn voor deze doelgroep grotendeels overbodig.

Voor zware AAA-titels als Cyberpunk 2077 of Elden Ring liggen de verwachtingen realistischer: 1080p op medium instellingen met upscaling (FSR of XeSS) levert 40 tot 60 fps op — volledig speelbaar op een laptopscherm of handheld-display. Frame generation tilt dat verder omhoog, tegen wat extra input-latency. Op 720p of 800p, de native resolutie van veel handhelds, haal je zelfs in veeleisende games vloeiende framerates.

Handhelds: de drijvende kracht achter de iGPU-revolutie

Geen categorie duwde de iGPU zo hard vooruit als de gaming-handheld. De Steam Deck bewees de markt; Windows-handhelds als de ASUS ROG Ally, Lenovo Legion Go en apparaten van GPD bouwden daarop voort met AMD’s 780M en later de 890M. In een handheld is er geen ruimte voor een losse GPU — alles staat of valt met de iGPU. Intel stapt nu ook in: op CES 2026 kondigde het een handheld-platform rond Panther Lake aan, met partners als MSI en Acer. Wie de beste iGPU per watt levert, wint deze markt — en consumenten profiteren van steeds krachtigere draagbare apparaten.

Oordeel: praktisch koopadvies

De iGPU is volwassen geworden. Waar je vijf jaar geleden nog een losse videokaart nodig had voor alles boven casual games, volstaat een moderne APU nu voor de meeste gamers. Ons advies: zoek een laptop of handheld met een Radeon 890M (Ryzen AI 300-serie) of 880M, of een Intel Panther Lake-chip met Arc B390. Let scherp op het geheugen: eis LPDDR5X van minimaal 7500 MT/s, want traag RAM smoort de iGPU.

Voor e-sports en oudere titels volstaat zelfs een vorige generatie (780M of Arc 140V) — vaak voordeliger. Mik je op AAA-gaming in 1080p, zet FSR of XeSS dan standaard aan: het kwaliteitsverlies is op een laptopscherm verwaarloosbaar, de fps-winst enorm. Alleen wie in 1440p of hoger met maximale details en raytracing speelt, heeft in 2026 nog echt een losse GPU nodig. Voor alle anderen is de dGPU optioneel geworden — en dat is de grootste prestatie van de iGPU-evolutie.

Leave a Comment